betaartı betaartı

Ukuleleden Şarkılar Yazmak

Ukulele ile bile bir albüm yapıp hala havalı olabiliyorsanız artık müzik dünyasında hiç olmadık bir yerlere gelmişsiniz demektir. İşte bunu ve daha fazlasını başarabilen bir isim Eddie Vedder. İkinci solo albümünde bir nevi ukulelenin dört teli bile bana yeter diyor ve sanatını alışık olmadığınız bir biçimde konuşturuyor.

Peki ne mi bu ukulele? Belki ilk duyduğunuzda Afrika’nın balta girmemiş ormanlarından çıkagelen egzotik bir enstrüman gibi gelebilir kulağa. Ama aslında ukulele, filmlerde bol bol gördüğümüz Hawaii’li esmer bayanların adanın boğucu havasında sadece(!) sizi serinletmek amacıyla, palmiye yaprağından etekleriyle, ince tınılarına bol bol kıvırtarak dansettiği minik gitar. Makukula ile tek ilgisi ise ikisinin de Portekiz kökenli olması.

Belki de yılların getirdiği birikimle farklı isimlerle birlikte farklı projelere imza atmasına artık alışık olduğumuz Eddie, yine karşımıza Pearl Jam’den bağımsız bir albüm ile çıkıyor. Vedder, ilk solo albümünü Into The Wild’ın soundtrack’i olarak kaydederek tamamen bir filme adamıştı. İkinciyi ise yine farklı bir konsept ile bir enstrüman üzerine kuruyor. Böylece grubundan ayrı albüm çıkarıp parayı bulmayı alışkanlık haline getirmiş klasik vokallerin olduğu gibi bir kategoriye dahil olmaktan kurtarıyor kendini.

Pearl Jam’in Riot Act albümünün açılışını yapan Can’t Keep, bu sefer Ukulele Songs’un açılışında tanıdık bir girizgah yapıyor albüme. Çelloyla dekore edilmiş ilk single parçası Longing To Belong’u dışarıda tutarsak ukukelenin dört telinin sesi, arada dalga sesleriyle soluklansa da başka hiçbir enstrümanın müdahalesine maruz kalmadan gidiyor albümün sonuna kadar. Böylece Eddie’nin sesindeki buse ve dinginliği daha güzel algılayabiliyor kulaklar belki de. Özellikle More Than You Know ve Broken Heart’da anlıyoruz ki müzikten çok vokal kapıp götürüyor sizi bu albüm boyunca.

Albüm dört coverdan ve on iki Eddie Vedder imzalı şarkıdan meydana geliyor. Bu dört cover’ın ikisinde ise Eddie’ye iki eski dostu eşlik etmiş. Everly Brothers coverı olan Sleepless Nights’da  Once’ın etkisiyle artık gayet tanınır hale gelen Glen Hansard’ın vokallerini duyabilirken Tonight You Belong To Me’de Cat Power’ın sesi Eddie ile bu klasik şarkıyı paylaşıyor. Bu şarkı Cat Power için biraz da iade-i ziyaret babında. Nitekim 2003 çıkışlı You’re Free albümünde Eddie Vedder, Cat Power’ın Good Woman ve Evolution şarkılarında yer almıştı. Yine 1930lu yıllara ait ve cover olarak addedebileceğimiz diğer iki şarkı ise Once In A While ve Dream A Little Dream.

Vedder’ı özel kılan belki de bu. Elinin altındaki bütün o teknolojik imkanları rahatsız olmadan bir kenara bırakabiliyor. Hatta eline akustik bir gitar almak yerine sadece küçük bir ukuleleyi tercih edip sanki bir yaz gecesinde, denize nazır bir terasta, fonda dalga sesleriyle size özel küçük bir konser veriyor bu albümle. Seattle’ın bağrından kopup, elinde minik gitarıyla dünyaya  dolaşmaya çalışan bir ozan kimliğine bürünüyor. O kasaba kasaba gezmeye devam ederken, 1991’de Pearl Jam ile resmen başlayan serüvenin 20. yılında bu albümle verdiği selamı, kafamızı hafifçe eğerek kabul etmek kalıyor bize de.

Eddie Vedder: Wikipedia, Last.fm

 

Yorum yaz!