betaartı betaartı

Röportaj: Asfalt Dünya

 

Bu soruyu sormamak olmaz, beni affedin: İlk albümünüz 2007’de çıktıktan sonra tüm hayran baskılarına karşın ikinci albüm için bekleyiş uzadı. Bunun sebebi nedir?

Birçok sebebi var aslında… Grupta müzisyen değişiklikleri oldu. O dönemde konserler daha yoğundu ve çalışmalarımız mevcut şarkılara yoğunlaşmak zorunda kaldı. Bunun yanında grup müzikal açıdan da bir değişim sürecine girdi. Bunun olgunlaşması da bir süreç. Buna bir de yoğunluklar eklenince bugünlere kadar geldik. Aslında uzun süredir çalışıyoruz yeni albüm için, ancak sil baştan yaptığımız çok şey var. Çok pratik olamıyoruz, mutlaka arayışımızı sonuna kadar tamamlamamız gerekiyor.

İlk soruyla ince bir fark içererekten; ikinci albümü yapma motivasyonunuz nedir? Sizin için oluşan beklentilerin payı mı büyüktür- biraz mecbur mu hissettiniz bir şeyler yapmaya, yoksa sadece zamanı şimdi mi gelmişti albümün?

Hiç öyle hesaplar yapmıyoruz ve düşünmüyoruz da. İlkel bir içgüdü ile hareket ediyoruz… Devam etmek ve üretmek. Ancak bu bazen böyle uzayabiliyor :) Elimizden gelseydi daha önce çıkarırdık albümü… Müzik yapmaya devam ettikçe ve ortaya bir şeyler çıktığı ve içimize sindiği sürece bunu albüm ya da farklı şekillerde paylaşmaya devam edeceğiz.

Yeni albümün ayrıntılarına geçmeden önce Ormanlar Kralı ile ilgili bir iki şey sormak isterim. Her şarkısı güzel olan bir albüme sahip olmak nasıl bir duygu?

Öncelikle bu iltifat için teşekkür ederiz. Ben olaya grubun içinden biri olarak bakabilirim ancak. Şarkı ayırt edemem, o yüzden her şarkısını seviyorum ve bu çok güzel bir duygu. Albüm çıktığından beri beni en mutlu eden şey, her farklı kişinin farklı bir şarkıya bağlanması oldu. Bundan da albümün her şarkısının özel olduğu anlamını çıkardım, kendimce :)

Bu kadar övgü almak sizi nasıl etkiledi? Size neler kattı ya da sizlerden neler götürdü?

Başımızı döndürecek kadar da övgü almadık :) Eleştiriler de aldık. Aldığımız övgüler genelde gruba ciddi saygı duyulduğu ve şarkıların içine girenler için çok önemli bir yer kapladığı yönünde. Bu, müziğimizi kendi bildiğimiz gibi yapmak konusunda bizi cesaretlendirdi. Bizden bir şey götürmemiştir umarım.

Bir röportajınızda son dönemde Türk müziğinde klasik olarak anılacak şarkıların üretiminin azaldığından bahsetmiştiniz. Bu bağlamda, özellikle de “Beni Severmiş O”nun gördüğü ilgi ve sevgi sizin için ne ifade ediyor?

Evet, bunu hala bu şekilde düşünüyorum. Büyük bir saçılma var ve yıllar sonra hatırlanacak ve hala dinlenecek şarkı azalıyor. ‘Beni Severmiş O’ bir klasik olur mu bilemem ama bir kısım insan için yıllar sonra dinlediklerinde çok şey hatırlayacaklarını düşünüyorum.

İlk albümde farklı bir kadronuz vardı. Şu an bildiğim kadarıyla sadece Emrah Özdamar asfalt dünyada yol almaya devam ediyor. Özel değilse; bu köklü değişiklikler ikinci albüme nasıl yansıyor sizce?

(Bu soruda bir düzeltme gerekebilir – En başından beri grupta Ertan Haktanır da var) Grupta hep bas ve davul değişiklikleri oldu. İkinci albüme ise son kadromuz ile hazırlandık. Basta Alpay Pala ve davulda Deniz Alemdar var. Ek olarak bir de klavyede Alper Alsan bize katıldı. Biz grupça üreten bir topluluğuz. Şarkıların ruhuna herkes dokunuyor ve herkes birlikte şekillendiriyor. O yüzden bu köklü değişiklikler albümü kökünden etkiliyor :) Gruptaki herkesin karakteri, müzikal zevk ve anlayışları doğrudan müziğe yansımış durumda.

İlk albüm için çok uzun bir hazırlık dönemi yaşadınız, uzunca bir birikimin sonucuydu. Yeni albümünüz için ne kadardır hazırlık içindesiniz?

Bir seneyi aşkın bir süredir çalışıyoruz. Yaz aylarından beri daha yoğun çalışıyoruz.

Tamamı 2007-2011 arasında yapılan yeni şarkılar mı, yoksa eski bestelerden canlandırılan parçalar var mı?

Karışık, hem eski hem de taze şarkılar var.

Bize biraz ikinci albümdeki şarkıların anlattığı hikâyelerden, bu albümdeki dertlerinizden bahsedebilir misiniz? Bu arada, albümün adı belli mi?

İsim henüz belli değil. Hikâyeler de çok çeşitli… Aşkın değişik halleri, çocukluk kahramanları, boşluk, sihir…  Yine dipten kum çıkarıyoruz :) Yine bilinçaltı yolculukları var. Yanıp sönen ışıklar… gün içinde hatırlanan rüya kesitleri. Bu albümdeki en önemli derdimiz, yapısı karmaşık olan şarkıları düzenlemek oldu. Bu konuda hala kararsız olduğumuz şarkılar var.

Şarkılarınız kadar klipleriniz de büyük bir ilgiyle karşılanıyor. Yeni albümünüz için klip bazında kafanızda beliren fikirler var mı?

Çekilemeyecek kadar iddialı çok fikrimiz var :) Hepimiz şarkılar için hayaller kuruyoruz. Hangileri çekilebilir bilemiyorum şu anda. Zaten klip çekilecek şarkıları bile konuşmadık.

Bu 4 yıllık süreçte size olan hayran ya da organizatör ilgisinde değişimler oldu mu? Çok sayıda festivalde aranan istenen bir gruptunuz. Asfalt Dünya bu konudaki hararetini koruyabildi mi?

Festivaller dışında aslında çok fazla konser talebi almadık. Özellikle görünmeyişimiz yüzünden albüm büyük kitlelere ulaşmadı. Bu yüzden Asfalt Dünya belli insanların ciddi takip ettiği ama genel anlamda popüler bir grup değil. O yüzden bu konuda çok hararetli bir grup olmadık hiç.

İkinci albümden sonra müzikal gidişatınız nelere gebe olacak? Açıkçası; dinleyicilerinizi yine bekletecek misiniz, yoksa bundan böyle daha aktif olmak gibi bir niyetiniz var mı?

İkinci albüm ile birlikte daha aktif olacağız. Daha göz önünde olmak ve şarkılarımızı daha çok insan ile paylaşmak istiyoruz. Bunun için gerekli her şeyi yapacağız.

-Emrah Özdamar-

Müzik dışında nelerle uğraşıyorsunuz? Örneğin teknolojiyle aranız nasıl? Ya da teknolojiyi müziğe taşıma konusunda?

Müzik dışında Deniz hariç hepimiz başka işler ile uğraşıyoruz. Teknoloji ile aramız iyi. Demolarımızı kendimiz yapıyoruz ve müzik programlarını etkin bir şekilde kullanıyoruz. Yeni albüm ile birlikte sosyal ağları da yoğun bir şekilde kullanıyor olacağız.

Türk müziği konusunda bilgisi olmayan birine önerileriniz eski ya da güncel kimler olurdu? Açıkçası bu sorunun cevabını çok merak ediyorum.

Dinlemesi için mi? Ben Türk müziği konusunda pek uzman değilim. Ben ne dinlersem onu öneririm normalde ama yabancı biri için ne kadar ilgi çekici olur bilemem. Türk Halk Müziği, Sanat Müziği dinlemesi lazım sanırım :) Onun dışında Türk ve Batı müziğini sentezleyenleri dinleyebilir belki ama ben onları dinlemiyorum.

Grup adınızı göz önünde bulundurarak; her halka seslenişinde yaptıkları duble yolların uzunluğuyla dinleyenlerini mest etmeyi başaran bir başbakanın yönettiği ülke ve genelinde tüm dünya, şu 4 yıl içinde (son albümünüzden bu yana) daha da grileşti mi sizce? Panik yapmanın zamanı geldi mi artık?

Panik tarafını geçtik, “zevk almaya bak bebeğim” faslındayız :) Su akar yolunu bulur diyeceğim ama ülkemiz yolu bayağı kaybetmiş durumda. Tek renkli yaşama tamamen geçtik. Manipülasyonun en ustaca yapıldığı dönemdeyiz. Çevre – doğa konularına hiç girmiyorum. But there is still hope!  

Röportajı daha iyimser bir halde bitirelim… Müziğin başardığı en büyük iş sizce nedir bugüne kadar? Yardım amaçlı organizasyonlardan ya da projelerden bahsediyorum…

Yardım konularından anlamıyorum. Ama yapmak isterim. Ulvi konulara bir katkımız olur ise çok mutlu olurum. O yüzden müziğin başardığı en başarılı yardım organizasyonu hangisi bilmiyorum.  Bence müziğin devamlı yaptığı en büyük iş, insanları varlık olarak ayrıştırıp, ruhunun varlığını hissetmesine araç olmasıdır. 

Bu uzun ve yorucu röportaj için çok teşekkür ederiz! Yeni albümünüzün size mutluluklar getirmesini dileriz…

Çok çok teşekkür ederim.

***

Asfalt Dünya: Web sitesi, Myspace, Facebook


Yorum yaz!