betaartı betaartı

Rob Zombie Sunar: Şeytanın Bile Reddettiği Aile

The Devil’s Rejects, 2005 yapımı bir kült film. Kült film diyorum çünkü bu ünvanı tamamen hak ettiğini düşünüyorum. İzlemekten hiçbir zaman bıkmayacağım ve hakkında yazacağımdan dolayı oturup tekrar zevkle izlediğim bir yapım bu. Belki de Rob Zombie’yi çok sevmemden ve yaptığı müziği takdir ettiğimdendir, bilinmez. Bu filmi kaç kere izledim bilmiyorum ama ilk izlemeye karar verdiğimde çok da fazla bir şey beklemiyordum açıkçası… Fakat izledikten sonra çok şaşırdım! Müthiş oyunculuklar, mükemmel görüntüler, muhteşem bir soundtrack. Evet, böyle bir müzik adamının film için yapacağı soundtrack tabii ki güzel olacaktı ve bundan şüphem yoktu fakat filmi yazan ve yönetenin bizzat Rob Zombie olduğunu düşünürsek biz bu adamın yeteneklerinin farkına böyle böyle varmaya başladık sanırım (Film, Zombie’nin ikinci uzun metrajı olsa da 2003 tarihli ilk filmi House of 1000 Corpses’ı acemiliğine verelim).

Film sıklıkla Natural Born Killers’la birlikte anılıyor. Fakat bu film bir garip. Vahşet elde var bir; sapık bir aile ama aynı zamanda birbirine o kadar bağlı bir aile ki, filmi izlerken fark etmeden polislerin değil de bu ailenin yandaşı olduğunuzu hissedip gülüyorsunuz, bazen de üzülüyorsunuz. Kanlı bir vahşet filmi de olsa ara ara sizi tebessüm ettirdiği sahneler var bu ailenin. Peki, kim bunlar… Abisi de bu aile tarafından öldürülen ve zamanla kafayı yiyen bir şerif ve 75 kişiyi 100 millik bir alanda şiddetle ve işkenceyle öldüren ve gömen “Şeytanın Reddettikleri” adı verilen bir aile. Film, şerifin anne, baba, kız kardeş, erkek kardeş ve aile için çalışan birinden oluşan bu aileyle kovalamacasının öyküsü özetle.

Aslında şu zamanlar çoğu insanın yitirdiği aile bağlılığı kavramına yapılan vurguyu bu filmde hissetmek mümkün. “Keşke her ile birbirine bunca bağlı olsa” demeden edemiyorsunuz; dedim ya garip bir film. Ama sorun şu ki; bu sevgi sadece kendi içlerinde, dış dünyaya karşı ise gayet sapıkça ve nefret dolu duygular besliyorlar. Ve öyle sadistler ki işkence ederek öldürdükleri tüm merhum ve merhumelerin fotoğraflarını çekip kitaplar yaratıyorlar…

Bu filmde güzel bir sürpriz de mevcut. Belki tanıyorsunuzdur onu: Shery Moon Zombie. Bu hatun kişi Rob Zombie’nin gerçek hayattaki eşidir (The Devil’s Rejects’te erkek kardeş Bill Moseley, kız kardeş ise Shery Moon Zombie! Erkek kardeş rolünde keşke Rob Zombie oynasaydı!). Bu akşamki Cover Station’da da (Her Çarşamba 20:00-22:00 saatleri arasında Rock FM’de yayınlanan programımız) bir Rob Zombie parçasına yer verdik ve Rob Zombie’nin yazdığı zekice senaryodan çıkan bu filmden de bahsettik. Çok takdir ettiğim bir çiftten çıkan, zaman zaman Tarantino filmlerini andıran ve tabii ki Shery Moon Zombie’nin güzelliğiyle taçlanmış, kusursuz bir soundtrack’e sahip bir film bu işte. Rob Zombie’nin filmlerinin adını taşıyan şarkılarının olduğunu da belirtelim kusursuz soundtrack demişken.

Zombie’nin, tamamı korku sineması örneklerinden oluşan başka filmleri de var… House of 1000 Corpses (2003), Halloween (2007), Halloween-2 (2009) ve The Haunted World of El Superbeasto (2009), ki bu bir animasyon filmdir ve Suzie-x’e sesini veren yine Shery Moon Zombie’dir. Burada eş durumu kaynaklı bir torpilden söz etmek mümkün, zira tüm filmlerinde Shery’ye rol veriyor! Ama bu konuda genel bir Rob Zombie istikrarı da var; genelde aynı oyuncularla çalışmayı seviyor. Örneğin; başlık filmimizdeki palyaço Captain Spaulding (Sid Haig) Halloween-2 haricindeki tüm yapımlarında yer almakta. Shery Moon Zombie gibi, Bill Moseley de tüm filmlerde mevcut…

Rob Zombie, türünde gittikçe yükselen bir yönetmen kimliğine sahip. Yeni filmi ise yolda; The Lords of Salem. Bitirmeden, filmin en sevdiğim sahnesinin de son sahnesi olduğunu belirtmek isterim; orada bile bu sapıkların kafaları bir ayrı çalışıyor! Eğer korku, vahşet filmlerini izlemeyi seviyorsanız, bu orijinal bakışa ve hoş kurguya sahip yapımı izlemeniz tavsiyemdir, pişman olmazsınız!

Merak edenler için filmin künyesi ise şu şekilde:

Sid Haig (Captain Spaulding-Baba), Bill Moseley (Otis-Erkek kardeş), Sheri Moon Zombie (Annesinin hep ‘küçük meleğim’ dediği “Baby”- Kız kardeş), William Forsythe (Sheriff Wydell-Şerif), Ken Foree (Charlie Altamon-Genelev Patronu), Matthew McGrory (Tiny-Aile çalışanı), Leslie Easterbrook (Mother Firefly- Anne)

***

The Devil’s Rejects: IMDb, Trailer


Yorum yaz!