betaartı betaartı

Röportaj: Glasvegas

Siz İskoçyalı bir grupsunuz. Bu bölgenin hüzünlü havası sizin müziğinizi nasıl etkiliyor? Ya da bu soruyu şöyle sorayım: Müziğiniz çekici ve gizemli ülkenizin bir sonucu mu?

Müziğimiz nereden geldiğimizden çok, hayata dair deneyimlerimizden ibaret. Tabii ki ülkemiz bizi birçok anlamda şekillendiriyor ama olgunlaşmamızı sağlayan bizim deneyimlerimizdir. Glasvegas’ın şarkılarında yer alan temalar sadece İskoçya’da yaşayan bizleri değil, dünyada herkesi etkiliyor. Çünkü evrenseller. Bu yüzden müziğimiz sadece İskoçya ile sınırlı kalmıyor. İnsanların duyguları var, aşık oluyorlar, inciniyorlar, öfkeleniyorlar, üzülüyorlar. İskoçya ile ilgili hüzünlü bir yan yok aslında (Kışın korkunç olan iklimi dışında). Ama yazın İskoçya gerçekçi bir güzelliğe sahiptir. Yeşil ve huzur dolu. Doğrusunu isterseniz bizim şöyle bir söylemimiz var:  İskoçya dünyadaki en güzel küçük ülkedir.

Yazma sürecine kim öncülük ediyor? Hepiniz dâhil oluyor musunuz?

Her şeyi James Allan yazıp ayarlıyor. O, inanılmaz yetenekli ve bu yüzden de fanlarının ve diğer müzisyenlerin ilgi odağı.  Çünkü şarkı sözü yazma becerisi çok kuvvetli. James’in 21’inci yüzyılın gördüğü en iyi şarkı sözü yazarlarından biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Her zaman bize her şeyiyle bitmiş ve aranjmanı yapılmış bir parçayla gelir ve biz de bize düşen kısımları öğreniriz. Son zamanlarda ürettiği yeni parçalar inanılmaz ve yayınlanacakları günü sabırsızlıkla bekliyorum.

Grubun şarkılarında her zaman bir melodram hâkim.  Bütün parçalar acı dolu ve gerçekçi film temalarını andırıyor. Bu kadar doğal olmayı nasıl başarıyorsunuz?

Selda… Bence bu sorunun cevabını James vermeli ama o meşgul olduğu için bu görevi ben yerine getiriyorum. Gerçeklik gerçek güzelliğin tam kalbinde yatar. Gerçeklik taklit edilemez. Bu bizim içinde yaşadığımız gerçeklik ve James gerçek dünyada olan bitenlere karşı hislerini YA DA tepkilerini dile getiriyor. Şarkısını yazarken tek yaptığı, dinleyiciyi de Glasvegas dünyasına davet etmek.

İlk single’ınız (bazı demolarla birlikte) şu anda yayında olmayan Beat106FM de bir zamanlar “Beatbreakers” isimli bir program sunan Jim Gellatly tarafından keşfedilmişti. Aynı albüm Aralık 2004’te Daily Record’un sunucusu Rick Fulton tarafından hoş geribildirimler almıştı. 2003 yılında kurulduğundan bu yana neler oluyor hayatınızda?

 

Çok şey! Yeteneğimizi öğrendik (zor yoldan). Sayısız yerde para almadan çaldık, sürekli turnelere çıktık ve bir müzik grubu olarak olgunlaştık.  Sonrasını da biliyorsun. Müzik şirketleri müzisyenlere çuvallar dolusu para yatırıyor. Biz de Sony ile anlaşmamızı yaptık ve ilk yaptıkları şey bizi New York’a göndermek ve bir hit albüm yapmamızı istemek oldu…(Ki biz de yaptık) Bu albüm 2008 Eylül’ünde yayınlandığında dünya turuna çıktık (Amerika’da toplam 6 konser verdik. Daha önce hiçbir grup ilk albümünde bu kadar çok konser vermemiş). Muse, Oasis and U2 ‘dan önce alt grup olarak sahne aldık. Hayatımız büyük ölçüde değişti. Bu yüzden de ilk günlerimiz (mücadelelerimiz) aklımıza geldiğinde, ‘buna değer’ diye düşünüyoruz!

 

Belki bu biraz konu dışı olabilir ama grup olarak hiç büyük kavgalarınız olur mu?

 

Pek değil. Bazen aynı fikirde olmadığımız oluyor. Ama bu her grup için geçerli bir durum. Çok doğal. James şarkı sözlerini yazan tek kişi; bu yüzden şarkı sözü yazma konusunda bir sıkıntımız yok.  Bu yüzden diğer gruplardaki gibi büyük tartışmalarımız olmuyor.

Siz şarkıları dinlendikçe daha çok akıllarda kalan ve tanınan gruplardansınız. Mesela “It’s My Own Cheating Heart That Makes Me Cry” beğenilen melodramatik şarkılarınızdan biri. Parçalarınızı yaparken kendi yüreğinizi de işin içine koyduğunuz çok belli. Bize biraz bu süreçten bahsedebilir misiniz?

 

James derinden hissettiği konular ya da başkalarının hikâyelerinin etkilendiği noktaları üzerine yazıyor. Ne için şarkı söylediğinize inanırsanız, her zaman dinleyici tarafından gerçek olarak algılanacaktır zaten. “It’s My Own Cheating Heart That Makes Me Cry” için James’ in aldığı en büyük iltifat, Bono’nun duyduktan sonra ‘bunun dinlediği en güzel parça olduğunu’ söylemiş olmasıydı.  Buna dayanarak bizden U2’nun Dublin, Wembley (Londra), Glasgow ve Cardiff’teki dört konserinde alt grup olarak eşlik etmemizi istedi.

Sanırım görsellik sizin müziğinizde büyük bir rol oynuyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 

Sana katılıyorum. James her zaman şarkı sözü yazarken renkler hayal ettiğini söyler. Bu da şarkılarımızın videolarında ve web sayfamızda bir şekilde kendisini gösteriyor.  Sanırım hepimiz gündüz düşü kurmayı ve bunun bizi nereye götürdüğünü izlemeyi çok seviyoruz. Şanslıyız ki kurduğumuz gündüz düşleri bizi kilometrelerce uzak deniz aşırı inanılmaz ülkelere götürdü ve yepyeni güzel insanlarla tanışmamızı sağladı.

 

Resmi web siteniz oldukça etkileyici çünkü gündeme dair ve konserlerinizle ilgili her detayı içeren çok bilgilendirici bir site.  Bunu özellikle dinleyici kitlenizle aranızda daha sağlam bir köprü kurmak için mi yapıyorsunuz?

Gerçekten çok popüler olduğu zamanlarda Myspace geniş çapta birçok insana ulaşmamızı sağladı. Bugünün Facebook ve internet dünyasında dinleyiciye ulaşmak için hala en iyi ve hızlı yol. Yine de onları çok fazla bilgi yağmuruna tutmamak için dikkatli davranıyoruz. Bizim felsefemiz “Daha az daha iyidir” ve bu iyi bir şey olabilir!

 

Gelecek konserleriniz sadece Britanya’da. Ülke dışında konser vermeyi planlıyor musunuz? Ya da şöyle izah edeyim, Gelecek için sıradaki planlarınız neler?

 

Dünyayı dolaşmak ve müziğimizi mümkün olduğunca çok insanla tanıştırmak. Türkiye’de konser veren çok fazla grup duymadık ama belki Türkiye’de bir konser verme şansına erişiriz ve siz de bizim ev sahibimiz olursunuz.

 

Son sorumuz Türkiye üzerine. Ülkemizle ilgili nasıl bir resim var kafanızda? Bunu konser planlarınız için sormuyorum. Türkiye ve İstanbul ile ilgili düşünceleriniz neler?

 

İskoçya’daki çoğu insan yazın oraya tatil için güzel havanın tadını çıkarmaya gitse de bizim için Türkiye çok uzak, egzotik ve dramatik. Türkiye’nin inanılmaz bir tarihi olduğunu biliyorum. Türkiye’ye birçok şey getiren ve bugünkü ülkeyi yaratan Atatürk hakkında çok şey biliyorum.

ENGLISH TEXT

Glasvegas: Resmi sitesi, Myspace, Wikipedia

 

Yorum yaz!