betaartı betaartı

Trish Keenan’a Ağıt: Hepimize İyi Banttan Dinlemeler

Farklıydılar. Tektiler yani. Şöyle bir düşünelim; var mıydı retroyu minimal elektronikle birleştirip kendine özgün bir sound çıkarıp bir de üstüne olağanüstü parçalar yaratan daha iyisi? Müzik muhteşemdi ama ya o vokale ne demeli! Belki Björk gibi oktavdan oktava sıçrayıp tondan tona geçmiyordu görünürde; ancak iyi kulaklar onun maharetini duyabiliyordu. Bu vokal kendini ağırdan satan türdendi; duygu yüklü olsa da onu sadece algılayabilene geçirirdi. Güya donuk bir vokaldi onunki, bazen bir notanın içinde kaybolur giderdi fakat başka bir şarkıda neredeyse seksiydi.

Evet, geçmiş zaman kullanmamdan da belli olacağı gibi bir kayıp söz konusu. Tanımadığımız kişilerin ölümleri arasında bizi ağlatmayı başaranlar sanatçılarınki oluyor hep; artık ondan bir daha asla şarkı dinleyemeyeceğimizi bilmenin üzüntüsü bu aslında. Velhasıl Broadcast’in vokali ve her şeyi Trish Keenan, 14 Ocak 2011 tarihinde, H1N1 gribi sonrası geçirdiği ağır zatürre sonucu aramızdan ayrıldı. Ben de bu bitmiş hikâyeyi bu sayıda anlatmaya değer bulduğum mevzu olarak seçtim.

Şöyle bir geriye gidip grubun gelişme sürecine bakmadan olmaz. Grup 90′ların ortalarında İngiltere’de kuruldu ve 2000′e kadar çeşitli plak şirketlerinden farklı single’lar yayınladı. 2000 yılında ise ilk albümleri The Noise Made By People piyasaya çıktı. Bu 2000′lerin sayılı en iyi ilk albümlerdendi kanımca. İçinde Echo’s Answer gibi şaheserler de içermekteydi. Olgun bir hali vardı albümün, kendinden emindi. Stereolab’in açtığı yoldan elektronik pop yapan grup aynı zamanda güçlü bir deneysel damara sahipti. 2003′te yayınlanan albüm Haha Sound‘da ise müzik daha canlılaşan ve şiddetlenen bir tondaydı. İlk albümü müzikal anlamda aşan bir ikinci albümdü.

Grubun asıl ‘çıkış yaptığı’ albüm 2005′teki Tender Buttons albümü oldu. Kanımca en sevdiğim albümlerin taşıdığı ortak özelliği barındırıyordu: Bütünlük. Bu albüm, içinde sırıtan bir şarkı taşımıyor ve boş geçmiyor. Albümün tamamı aynı kalitede seyrederken şarkılar neredeyse birbirinin içine geçiyor fakat bir o kadar da ayrılar. Akılda kalıcı ve güçlü melodilerle bezeli ama sanki bütün bunlar ince bir buz tabakasıyla örtülü gibi. Dinledikçe dinletiyor, daha çok dinleyip sırrını çözmek istiyorsunuz fakat sanırım sırrı zamansızlığı. Müzik synthpop, electro pop, post punk, minimalist arasında belirsiz geçişler yaparken siz de zamanda bir yolculuğa çıkıyorsunuz ve en sonunda günümüzde duruyorsunuz; çünkü en çok da günümüz müziğini yapıyorlar.

Broadcast böyle bir gruptu, sanki hiç ateşli fanları yoktu, sanki aynı diğerleri gibi bir gruptu işte. Görünürde. Aslında onlar çok net olarak müziğe yön veriyorlardı. Öncü ve çığır açanlardı. Kendilerini asla göstermediler; verdikleri röportaj sayısı da bunun kanıtı. Ama onlar alttan alta bir kült grup olmuştu bile. Hatta baba grup da olmuşlardı. Kendilerini canlı dinlemek nasip olmadı. Artık elimizde bize bıraktıkları bir son albüm var, evire çevire bunu dinleyeceğiz. İsmi Broadcast and The Focus Group Investigate Witch Cults of the Radio Age. Hepimize iyi banttan dinlemeler.

Broadcast: Wikipedia, Myspace, Last.fm


Yorumlar
1 Yorum var : “Trish Keenan’a Ağıt: Hepimize İyi Banttan Dinlemeler”
  1. Korhan diyor ki:

    Cok sevdigim bir sarkici ustelik dogumgunumde olmus. Nur icinde yatsin.

Yorum yaz!