betaartı betaartı

Bir Konserin Anatomisi

İtalya dedik, Avrupa dedik, oradan soluk getireceğiz dedik. Geçen ay Milano Teatro Dal Verme’de iştirak ettiğim bir konser üzerinden mecraya girelim. Ekim15 sayısında Calibro 35 röportajımız olmuştu. Yine, tesadüf o ki Enrico Gabrielli’nin konuk sanatçı olduğu bir konserde bulundum. Kendisi saksafondan trombona, keyboarddan oyuncak orga kadar değişik enstrümanlar çalarak konseri daha güzel kılanlardandı. Konser Dente’nin konseri olsa da İtalya turnesinin son konseri olduğundan sanatçı arkadaşları onu yalnız bırakmamıştı. Il genio, Perturbazione, Le Luci Della Centrale Elettrica, Max Collini (OfflagaDiscoPax), Manuel Agnelli (Afterhours) gibi sanatçılar sahneye teker teker çıkıp sevgili arkadaşları Dente’yle birer şarkı söylediler.

Enrico Gabrielli şu sıralar İtalyan indie müzik dünyasının dahi çocuğu konumunda, birlikte çalışmadığı sanatçı yok gibi. Multienstrümental ve türlerüstü özellikleriyle ön plana çıkıyor. Örneğin son projesi Calibro 35 ile eski polisiye film müziklerine yeni bir yorum getirirken diğer yandan Mariposa adlı grubuyla kollektif ve ironik bir müzik icra etmekte. Kendisinin birçok egzantirik projesinin olduğundan da haberim var; örneğin her zaman aşağı görülmüş bir tür müzik ve dans kategorisi olan Ballo Liscio’yu tekrar yorumlayarak onu ‘cool’ bir mertebeye getirmek gibi. Son olarak kendisi bağımsız her şeyin zirvesi Independulo adlı organizasyonda kuratördü. Takip edilmesi elzem biri. Diğer konuklardan bilahare detaylı olarak bahsedeceğim.

Dente. Fotoğraf: Özge Esen

Dente. Fotoğraf: Özge Esen

Konsere ve Dente’ye dönecek olursak, Dente dediğimiz otuzlarında, iştahsız bir çocuk olarak Parma’da doğmuş (R harfini yuttuğu Parma aksanından anlaşılacağı üzere) ve halen iştahsız ve zayıf, kendine güveni tam, girdiği ortamı eğlendiren, şarkılarında hüznün yanında eğlenceli bir notayı her zaman var eden bir cantautore. Cantautore yani, hem yazar hem besteler ama daha çok yazar ve okur; az biraz şairdir ve duruşu sağlamdır.

İtalyanların geleneği bu, çıkan grup her ne kadar çağdaş, konvansiyonel zıttı bir duruşta olursa olsun, geçmişteki büyük cantautorelerden birinin ilhamını üzerine yaftalarlar. İlla ki bir Battiato, De Andre veya Rino Gaetano’dur çıkış noktaları. Dente’ye de yeni Battisti diyenler var.

Dente’nin biri EP, üç albümü var. Üçü de birbirinden sağlam ve kendinden emin, hiç eskimeyecek tarzda şarkılarla dolu. Çok şehirli ve snob havası ise bu şarkılarla uyum sağlıyor onlara hatta eşlik ediyor. Konserde bir takım İtalyan dostların, erkek kız demeden ayılıp bayıldıklarına, kendilerinden geçtiklerine şahit oldum. Demek ki iyi müzik yapıp yanına da star karizması ekleyince bu sonuç kaçınılmaz oluyormuş. Adamın ağzı fena laf yapıyor, zıpır ve zeki.

Konserde doruk noktası Afterhours solisti Max Agnelli ile icra ettikleri Beato Me ve Male di Miele şarkıları oldu. Tüm salon hakikaten coştu, yanımdaki sakin ve zor beğenir İtalyan dahi coşkusunu gizleyemedi. Kolay mıydı, koskoca Afterhours idi. Vasco Brondi namıdiğer Le Luci Della Centrale Elettrica ve Il Genio performansları çok düşüktü, hazırlanılmamış sahnelerdi. Konserin asıl zayıf noktası ise başka bir şeydi: Mekân uyumsuzluğu.

Artık İtalya’da konsere giderken dikkat edilmesi gereken en önemli hususu açıklama vaktim geldi. Eğer konser mekânı bir ‘teatro’ ise o konserden hayır beklemeyiniz. Maalesef bu güzide ülkede rock konserleri sık sık bu mekânlarda vuku bulmaktalar. Ziyadesiyle konseri anfi düzeninde ve oturarak sinema izler gibi izleme durumu oluşuyor. Hoşlananlar varsa beri gelsin. Fakat öte yandan bir tiyatroda çalmanın orada bir mertebe olarak görüldüğünü, böylesine resmi ve ciddi bir ortamda çalarken doğru tonu tutturabilenlerin bir sanatçı olarak kemale erdiklerini söylemeden geçmemek gerekir. Bu tarihi mekânlar bir anlamda sözlü gelenekten gelen, şarkılarında sözler ağır basan İtalyan sanatçılar için büyülü bir ortam teşkil etmiyor da değiller.

Ve konserin sonu. Bütün müzisyenler, arkadaşlar birlikte La Cena Di Addio’yu söylüyorlar. Dente yorgun bir savaşçı ama bir o kadar haz dolu. Şarkı bitiyor, kadehler kalkıyor ve fonda Ornella Vannoni. La musica e finita. Müzik bitti.

Dente: Web sitesi, Myspace


Yorum yaz!