betaartı betaartı

Son Günlerin Son Anları

“Korkunç bir bırakılmış duygusu. Dünyanın bütün varlıklarını

göğsüme sarsam bile, kendimi hiçbir şeyden koruyamazdım.”

A. Camus

I.

Filmin bilmem kaçıncı dakikası… Blake, uzun zaman sonra eline gitarını alır ilk kez. Luke ve Scott içeri girer ve Luke bir hikâye anlatmaya başlar, bitirir ve kalkıp gider. Blake’in içinde olduğu ruh haliyle ilgilenmemektedir. Dünyanın en içinden çıkılmaz sorunları hep kendi başına gelmektedir çünkü. Şikâyet etme hakkı da kendisinde bakidir; bu hakkını yer, mekân, zaman tanımaksızın kullanan etrafımızdaki binlerce gürültü makinesinden biridir sadece.

Can çekişmekte olan Blake ise –ne hikâyeden ne de kendi umumi umarsızlığından- şikâyet etmeden, sonuna kadar sabırla dinler. Artık en derinlerden gelen sesiyle yarım yamalak yardım etmeye bile çalışır. Odada yalnız kalınca tekrar gitarına döner. Yeniden doğma arzusunu açığa vuran Death to Birth adlı şarkıyı çok detone bir şekilde söyler, çalar, ağlar.

II.

Hayatta yapmayı en çok sevdiği şeyi son bir kez daha yapan Blake, sonraki sahnede dışarı çıkar- bir nevi veda turudur bu. Girdiği barda karşılaştığı bir adam kendisine, Perşembe günkü bir konserden ve onun da orda olması gerektiğinden bahseder durur. Tıpkı Luke gibi, o da Blake’le değil, kendi kendisiyle konuşmaktadır. Blake, adamın sözünü bitirmesini beklemeden ve bir cevap vermeden bardan çıkar.

III.

Gecenin karanlığında yürüyerek eve döner. Luke ve diğer arkadaşlarının sesini duyar ama bir daha karşılaşmamak için saklanır ve bahçedeki kulübeye girer. Yere oturur, “bir şey” görür ve o “şeyden” gözlerini alamaz. Bir ışık parıldar baktığı yerde.

IV.

Sabah olduğunda, aynı kulübede ölü bulunur. Tüfeğini kullanmış, Marx’ın da buyurduğu üzere, “kendi varoluşu üzerine söyleyebildiği son sözü” de söylemiştir.

“Bazıları fazla geç, bazıları fazla erken ayrılırlar dünyadan.

Önemli olan, ‘tam zamanında’ ölmektir.”

F. Nietzsche

İzlenmesi zor bir filmdir Last Days. Öyle ki; film, yaklaşık 12 kere durdurulur, toplamda 5 günde bitirilir, film boyunca 30 ila 36 sms atılır, en az yarım kilo çay içilir, minimum 80 olmak üzere “ayh!” çekilir. İşte tüm bunlar da bizi Luke’la, bizi Scott’la, bizi bardaki adamla özdeşleştirmeye yeterlidir. Filmin asıl mesajı da budur.

IMDB: Last Days


Yorumlar
1 Yorum var : “Son Günlerin Son Anları”
  1. Reski diyor ki:

    Cooper and Elizabeth,Marvelously breathtaking phtoos! What a pleasure to see. I’m impressed with how you two exude a deep sense of your love and commitment to each other.Love from Grandma Junie

Yorum yaz!