betaartı betaartı

Darren Aronofsky “Preacher”ı Yönetirse?

Jesse Custer Clark Kent’e karşı

Preacher” ı bilenler vardır. Gart Ennis ve Steve Dillon tarafından yaratılan bir çizgi roman serisi. Şu ana kadar toplam 79 sayısı olan düzenli bir seriden bahsediyoruz. Jesse Custer adında bir din adamı, geçirdiği kazanın sonunda  doğaüstü güçleri olan Genesis tarafından ele geçirilir… Genesis: Şeytan ve meleğin karışımı bir şey…

Bakalım neler oluyor? İlk olarak “Wolverine 2”’yle başladı, sonra “Superman”, ve şimdi Darren Aronofsky  “Preacher”’ın muhtemel yönetmeni olarak etrafta konuşulmaya başladı bile. Ne oldu? Birdenbire çizgiroman dünyasına mı kaydı?

Tabii ki bunun ani bir karar ile ilgisi yok. Son zamanlardaki dedikodu yağmurundan çok önce “Batman: Year One” ile  Frank Miller’ın çığır açan “Batman” efsanesine bağlanmıştı. Bir de Robocop var tabii. Her ne kadar bir çizgi roman olarak addedilmese de onun kadar lanet bir filmdi.

Darren Aronofsky’nin “Preacher”ı yönetmesi fikri, tıpkı yine kendisi tarafından çekilmiş bir Superman gibi ağızları sulandırıcı bir olgu. Çoğu karşı kültür mensubunun sevgilisi Garth Ennis’in kutsal değerlere saldıran pis ağzı onun için çok daha iyi bir yönetmenlik denemesi olabilirdi. Ayrıca Clint Mansell,  Preacher için ne iyi iş çıkarırdı ya…!

Yine de henüz hiçbir şey olmuş bitmiş değil. Filmin hikayesinin yazarı mechul. Columbia Pictures bu iş için Darren Aronofsky’yi çok önceden düşünmeye başlamış  kendi içinde. Fakat Sam Mendes ayrıldığından beri  projenin belirli bir yönetmeni yokmuş.

Seriyi şu ana kadar takip edememiş olanlar için küçük bir özet: Hikaye bir melek ve şeytan karışımı olan Genesis tarafından ele geçirilmiş bir din adamının yaşamını anlatmaktadır. Tabii ki bu din adamının bazı doğaüstü özellikleri de vardır. Diğer türlü 79 sayı çıkarabilirler miydi?

Jesse Custer

Jesse Custer

Hikâyede sadece Jesse yoktur. Bir de onun sürekli zırvalayan kız arkadaşı ve yarı ölümlü vampir dostları Cassidy yer alır. Kahramanlarımız eski “Odyssey” destanından aşina olduğumuz bir yolculuğa çıkarlar yolda karşılarına et fetişistleri, askeri fetişistler, esrarengiz dini mezhepler, büyücüler, doğaüstü silahşörler, nükleer silahlar, John Wayne, Bill Hicks, ve bir de Arseface ( nam-ı diğer götsurat) adında bahtsız yasadışı örgüt üyesi çıkar – ki adı üzerinde tüm bu olaylar silsilesini açıklamak için hiç de güç ve efor harcamaya gerek yok… Şu ana kadar gördüğünüz tüm fantastik çizgiromanların karışımı… İçinde biraz da “X Men”e öykünme var tabii… Siz kim “X Men”  kim? Herkes haddini bilmeli.

Çizgi romanın yazarı Garth Ennis, kendi senaryosunu yaklaşık 12 yıl önce yazmış. Hatta kitap piyasada satılmaya başlanmadan çok once senaryosu bitmiş bile. Amerikalıların karşısına bir TV serisi olarak çıkmış olsa da şimdi sıra beyazperdede. Neal Moritz’in prodüktörlüğünü yaptığı filmin senaristi, “Big Fish”in senaristi John August. Buraya kadar her şey tamam fakat akıllarda olan soru şu: Aronofsky acaba hem “Superman” hem de “Preacher”ı 2011’e yetiştirebilecek mi? Sizce hangisini seçmeli?

Yorum yaz!