betaartı betaartı

2009′un en ama en güzel şarkısı…

2009 yılında birçok müzisyen hayatını kaybetti. İlk akla gelen Michael Jackson olsa da, benim nazarımda en büyük kayıp Charles Wesley Cooper. Telefon Tel Aviv’i, Joshua Eustis‘i öksüz yetim bırakan Charles… Bizleri öksüz yetim bırakan, “dünyadaki en kötü şey!”, Charles.

Eustis-Cooper

Bu şarkıcı milleti öyle bir şanslı millet ki, öldükten 30 sene, 50 sene sonra da (Hatta ‘yüzyıllar sonra’ diyelim en iyisi; klasiklere haksızlık etmeyelim!) sesleri, eserleri yankılanabiliyor her yerde, gelişen ses teknolojisinin de yardımıyla bangır bangır inletebiliyor ortalığı tınıları!

Zıtlıkların birlikteliğini her zaman çok sevmişimdir. Trajedinin mizahla anlatılmasını ya da çöküşün, umudu kesmişliğin örneğin arabeskle değil de tali yollardan isyan edilmesini… Kolaya kaçmamalı, bir işe girişiyorsa sadece kendi acısını yansıtmayı bir kenara bırakıp benzer durumdakilere de bir yol göstermeli insan. Dünya tarihinin gelmiş, geçmiş ve gelecek en “artizzz” şarkısı Reckoner’dır (Radiohead) bence. Neden? Thom’un ‘ağlak’ sesi bir kenara, müziğin kendisinin içinde bir ‘suçlama’ var, bir ‘burnu havadalık’ var, bir ‘lan senle sonra görüşürüz’ hali var. Şarkıyı dinleyen ‘havaya’ giriyor hemen. Durum hala negatif ama beslendiği şeyler var artık hâlihazırda. Yol, yöntem düz olmasın yeter ki. İncelikli olan hep daha güçlü.

charles cooper

Neden bunları yazıyorum? Yazının başına dönersek;  geçtiğimiz yılın başında çıkan ‘Immolate Yourself’ adlı Telefon Tel Aviv albümüne getireceğim lafı. Ve o albümün 9 numaralı, 4 dakika 43 saniyelik başyapıtı “You Are The Worst Thing In The World”e… Yılın, bence, açık ara en iyi şarkısı. “2009’un en’leri“ listelerine bir katkı da benden, Charles’tan, bizden olsun. Bu şarkı, içimizdeki “şikâyet etme” kanallarını bir bir söküp atıyor, her zaman en mağdur olan “ben”, her zaman acıların en büyüğünü çeken “ben”, dünyanın etrafında döndüğü “ben” gidiyor. Peki, yerine “sen” mi geliyor? Hayır. Acı çekip şikâyet etmemeyi öğretiyor, acı çekip şikâyet etmemenin, edememenin gerçek acı olduğunu, işte o zaman acının başka bir şeylere, başka olumlu bir şeylere dönüşebileceğini öğretiyor. Ağlayarak sızlayarak değil de, sağ el yumruk yapılmış halde küçük hareketlerle yukarı aşağı sallanarak çekilen acı, acıdır. Ve bu güç sadece müzikte vardır. Ve işte bu yüzden müzik dünyadaki en kötü şeydir. Ve açık ara, 2009’un şu dünyadaki en kötü şarkısıdır “You Are The Worst Thing In The World”…

Yorumlar
1 Yorum var : “2009′un en ama en güzel şarkısı…”
  1. vodvil vodvil diyor ki:

    ah ne fantezilere ilham kaynağı olmuştur Reckoner!

Yorum yaz!