betaartı betaartı

4+1, zombili

Son zamanlarda kısmetim zombi filmlerinden açıldı. Kısa bir süre önce izlediğim, Norveç çıkışlı zombi-gençlik faciası Dead Snow‘dan sonra, Zombieland‘i tüm ön yargılarımı unutmuş olarak ve IMDb’den aldığım gazla (Film 8.3 puanla tüm zamanlar sıralamasında 180. sıraya kadar yükselmiş durumda!) izlemeye koyuldum. Norveç’in karlı dağlarını saran yerel Nazi zombilerden sonra bir baktım ki tüm Amerika’yı sarmış zombiler bu kez. Ve bu gerçek istilada gözü dönmüş zombilerce ısırılmayan bir avuç insan kalmış üstelik; bir tanesi de kendisini oynayan Bill Murray!

Shaun of the Dead‘le yükselişe geçen zombi parodilerinin son temsilcisi olan Zombieland,  tarihin en büyük hasılatlı zombi filmi olma yolunda rekordan rekora koşuyor. Neden bu kadar şişirildiğini anlayamasam da en azından sıkmıyor belli bir yere kadar, kendisini izletiyor bir şekilde. Zaman zaman güldürmeyi de başarıyor. Zombi istilasından yırtmak için kendi prensiplerini geliştiren ve bunlara sıkı sıkıya bağlı kalan kahramanlarımızın (Bill Murray ise ironik bir şekilde, tam da zombilerden korunmak için geliştirdiği taktik yüzünden heba oluyor!) yolu kaderin bir cilvesi sonucu kesişiyor. Ve fakat Woody Harrelson‘ın canlandırdığı Tallahassee ve Jesse Eisenberg‘in canladırdığı Colombus zombilerden çekmiyorlar kandırıkçı Wichita (Emma Stone) ve Little Rock (Abigail Breslin) kardeşlerden çektikleri kadar. Bir yol hikayesi şeklinde gelişen hikayede zamanla aralarındaki buzlar eriyor dörtlünün. Film de o noktadan itibaren zombi kisvesi altında eğlenceli bir yol filmi olmaktan çıkıyor, sıkıcılaşıyor, bir aşk hikayesi tadını alıyor.

Zombieland-Afiş

Daha önce Miguel Arteta’nın asistanlığını yapan, video klipleriyle de bilinen genç yönetmen Ruben Fleischer‘in ilk uzun metraj sinema filmi olan Zombieland, çok sıkmıyor, çok fazla şey vaat etmiyor, özellikle kahramanlarımızın konuk oyuncu Bill Murray’nin evine daldıkları sahnelerle, Derek Graf’ın canlandırdığı ve Colombus’un korkulu rüyası palyaço zombisiyle güldürüyor. 88 dakikanın sonunda ise filmi izlediğiniz için ne pişman oluyorsunuz ne de yılın filmi ilan ediyorsunuz…

Yorumlar
3 Yorum var! : “4+1, zombili”
  1. vodvil vodvil diyor ki:

    Yok ben anlamıyorum bu imDb insanlarını, neresi 8.2 bu filmin? Bu 8.2 ise “Death at a Funeral” nasıl 7.3 olabiliyor!

  2. Emre Yürüktümen finucci diyor ki:

    Death at a Funeral 7.3′se (hiç sevmediğim bir filmdir kendisi!), The Party 87.3 olmalı ona bakılırsa!

  3. vodvil vodvil diyor ki:

    “ona” bakılmıyor allahtan :)

Yorum yaz!